
Poradnik twórcy: Ochrona własności
Zespół ochrony własności intelektualnej pracujący w Centrum Transferu Technologii Wojskowej Akademii Technicznej ma za zadanie edukować oraz pomagać w zakresie doradztwa w sprawach ochrony własności przemysłowej, patentów i praw autorskich pracownikom WAT. Innymi z zadań zespołu są między innymi negocjacja, obsługa organizacyjna i formalno-prawna zawieranych umów w zakresie ochrony własności intelektualnej umów licencyjnych, umów o wspólności prawa do patentu, umów o przeniesieniu prawa do patentu, umów dotyczących rozpowszechniania i stosowania rozwiązań chronionych i niechronionych, umów know-how.
Uczelnia może chronić swoją własność intelektualną przez:
- prawa własności przemysłowej – patenty, wzory użytkowe, modele, znaki towarowe, prawo do ochrony odmian roślin, topografie układów scalonych i oznaczenia geograficzne – które muszą być zarejestrowane w każdym kraju UE (przy czym wzory i modele oraz znaki towarowe mogą zostać również zarejestrowane na szczeblu UE)
- prawa autorskie – obejmujące oryginalne prace literackie i artystyczne, utwory muzyczne, transmisje telewizyjne, oprogramowanie, bazy danych, twórczość reklamową i multimedialną – przyznawane automatycznie, bez konieczności oficjalnej rejestracji
PATENT – MONOPOL OGRANICZONY
Patent
art. 63 ustawy Prawo własności przemysłowej (pwp)
Przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
PRZESŁANKI ZDOLNOŚCI PATENTOWEJ – ZAGROŻENIA DLA CZYNNYCH UŻYTKOWNIKÓW SYSTEMU
- Przez publikację w czasopiśmie.
- Przez publikacje na stronie internetowej (cudzej lub własnej).
- Przez wystawienie na wystawie (z wyjątkiem międzynarodowej).
- Przez wystąpienie na seminarium, konferencji, wykładzie.
- Przez wprowadzenie do obrotu i oferowanie do sprzedaży.
Na skutek zgłoszenia naszego rozwiązania przez nieuprawnionego (w wyniku kradzieży danych, w wyniku braku umowy o poufności ujawnienia ang. Non-disclosure agreement – NDA)